Cmentarze

Stare Powązki  Stare Powązki

Cmentarz Powązkowski (Stare Powązki)
Jest jedną z najstaszych polskich nekropolii, liczy sobie ponad 200 lat i zawiera groby około miliona osób. Cmentarne katakumby oraz kościół św. Boromeusza projektował znany architect króla Stasia – Dominik Merlini. Groby, ozdobione rzeźbami i  medalionami o różnorakich stylach, mają dziś sporą wartość artystyczną - cmentarz porównywany jest często z paryskim Pere Lachaise.
W Alei Zasłużonych pochowano wielu znakomitych Polaków.

Cmentarz wojskowy: pomnik ofiar Katynia. W głębi Gloria Victis (Chwała zwyciężonym)    Cmentarz wojskowy

Cmentarz komunalny (dawny Wojskowy)
Oprócz licznych grobów żołnierzy, od czasów powstania styczniowego do warszawskiego, na cmentarzu tym spoczęło wielu zasłużonych Polaków. To tutaj też, w czasach PRL-u, 1 listopada ludzie zapalali  światła na symbolicznym, nieoznaczonym grobie ofiar Katynia. Dziś na tym miejsci stoi pomnik, a na cmentarzu znajdują się także inne pomniki-groby związane z martyrologią narodu.
Aleja Zasłużonych powstała w czasach komunizmu, obok pisarzy i generałów, leży więc tam wielu działaczy politycznych tego okresu.

Cmentarz Żydowski
Cmentarz ten, który nie został zniszczony przez hitlerowców, jest jednym z największych cmentarzy żydowskich na świecie. Założono go w 1806 roku; na powierzchni ponad 33 ha spoczywają zwłoki około ćwierć miliona osób – w tym wielu rabinów i cadyków.
Copyrights © Warszawa.com All Rights Reserved - ScandNet.com Production