Cmentarze
Cmentarz Powązkowski (Stare Powązki)
Jest jedną z najstaszych polskich nekropolii, liczy sobie ponad 200 lat i zawiera groby około miliona osób. Cmentarne katakumby oraz kościół św. Boromeusza projektował znany architect króla Stasia – Dominik Merlini. Groby, ozdobione rzeźbami i medalionami o różnorakich stylach, mają dziś sporą wartość artystyczną - cmentarz porównywany jest często z paryskim Pere Lachaise.
W Alei Zasłużonych pochowano wielu znakomitych Polaków.
Cmentarz komunalny (dawny Wojskowy)Oprócz licznych grobów żołnierzy, od czasów powstania styczniowego do warszawskiego, na cmentarzu tym spoczęło wielu zasłużonych Polaków. To tutaj też, w czasach PRL-u, 1 listopada ludzie zapalali światła na symbolicznym, nieoznaczonym grobie ofiar Katynia. Dziś na tym miejsci stoi pomnik, a na cmentarzu znajdują się także inne pomniki-groby związane z martyrologią narodu.
Aleja Zasłużonych powstała w czasach komunizmu, obok pisarzy i generałów, leży więc tam wielu działaczy politycznych tego okresu.
Cmentarz Żydowski Cmentarz ten, który nie został zniszczony przez hitlerowców, jest jednym z największych cmentarzy żydowskich na świecie. Założono go w 1806 roku; na powierzchni ponad 33 ha spoczywają zwłoki około ćwierć miliona osób – w tym wielu rabinów i cadyków.