Warszawskie dzielnice

W każdym mieście są dzielnice ciszące się jakąś sławą – dobrą lub gorszą, dzielnice wyróżniające się jakąś specyfiką, która zresztą potrafi się zmieniać. Toteż dla przybysza z zewnątrz wiedza o tym jest często trudna do zdobycia. Poniżej prezentujemy w skrócie charakterystykę warszawskich dzielnic.

Na tyłach Holliday Inn     Starówka

Warszawa lewobrzeżna

Śródmieście
Stosunkowo niewielkie pod względem powierzchni centrum Warszawy mieści większość urzędów centralnych i samorządowych oraz ośrodków kultury i rozrywki. Do Śródmieścia należy zabytkowa Starówka

 
Aleje Jerozolimskie  Kamienica na placu Unii Lubelskiej  Ściana Wschodnia

Mokotów i Żoliborz to dwie stare dzielnice, głównie mieszkaniowe, „ze statusem”. Na Mokotowie, leżącym na południu od centrum mieści się wiele ambasad, rezydencji oraz przedstawicielstw zagranicznych.
Położony w północno-zachodniej części lewobrzeżnej Warszawy Żoliborz ma wiele terenów zielonych i historycznie status dzielnicy inteligencji. Tutaj powstała legendarna Warszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa, tutaj w kościele św. Stanisława Kostki służył ksiądz Jan Popiełuszko.

Kościól św. Stanisława KostkiŻoliborz na północy graniczy z Bielanami, które mając jeszcze więcej terenów zielonych, są dosyć atrakcyjnym miejscem do mieszkania. Na zachód od Bielan rozciąga się Bemowo - stosunkowo nowa dzielnica, która powstała głównie dla zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych wojska.

Wilanów, do niedawna część Mokotowa, to ładna i spokojna dzielnica, którą do mieszkania upodobali sobie ludzie biznesu, kultury oraz politycy.
 
Wola i Ochota
Te dwie graniczące ze Śródmieściem dzielnice przeżywają obecnie swój renesans.
Wola, ta stara, historyczna dzielnica miasta była po wojnie dzielnicą robotniczo-przemysłową i nieco zaniedbaną, dziś, podobnie jak Ochota, stała się miejscem wielu inwestycji biznesowo-handlowych oraz mieszkaniowych.

Ursynów
Dzielnica blokowisk i kiedyś „największa sypialnia Warszawy” doczekała się kilku centrów handlu i rozrywki, stacji metra oraz nowych, bardziej luksusowych osiedli.

Włochy i Ursus leżą w zachodniej części miasta. Włochy to głównie dzielnica mieszkaniowa o niskiej zabudowie, w Ursusie, poza dzielnicami mieszkaniowymi, mieszczą się również zakłady mechaniczne Ursus.

Warszawa prawobrzeżna

Stara Praga jest jedną z najstarszych części miasta, stosunkowo mało zniszczoną w czasie II wojny światowej. Większość budynków pochodzi z początku XX wieku.
Ta część miasta na prawym brzegu Wisły tradycyjnie traktowana była jako „gorsza” –  czy to z powodu, że od XIX wieku była ubogą dzielnicą proletariatu i lumpenproletariatu miejskiego, czy to dlatego, że wśród jej mieszkańców dominowali Żydzi lub Rosjanie, którzy osiedlali się tu podczas zaborów (pamiątką po nich jest cerkiew; po synagodze przy ulicy Jagiellońskiej nie ma natomiast śladu.)

Dziś prawobrzeżna Warszawa to zarówno stare i nowe dzielnice mieszkaniowe (w tym atrakcyjna, rezydencyjna Saska Kępa), zakłady przemysłowe Pragi i Targówka, jak również tereny zielone na Pradze Południe oraz w Wawrze i Wesołej.
W położonej na północy Białołęce rozwija się dynamicznie budownictwo wielorodzinne i szeregowe, co czyni ją obecnie jedną z najbardziej atrakcyjnych dzielnic stolicy.



Copyrights © Warszawa.com All Rights Reserved - ScandNet.com Production