Muzea i galerie

Spośród licznych muzeów warszawskich warto odwiedzić nowoczesne ośrodki takie jak Muzeum Chopina czy Centrum Nauki Kopernik, a także Muzeum Narodowe i jego palcówkę Muzeum Plakatu w Wilanowie, Muzeum Literatury oraz Muzeum Niepodległości. Z historią miasta zapoznać się można w Muzeum Historii Warszawy, Muzeum Powstania Warszawskiego oraz na Pawiaku. Interesujące zbiory posiada także Muzeum Etnograficzne oraz Muzeum Azji i Pacyfiku. Ciekawe jest także jedyne w swoim rodzaju Muzeum Karykatury. Spośród galerii sztuki w Warszawie, warto zajrzeć do tych największych – do Zachęty oraz do Centrum Sztuki Współczesnej w Zamku Ujazdowskim.

Muzeum NarodoweMuzeum Narodowe
W zbiorach Muzeum Narodowego, którego nowy gmach zbudowano na krótko przed II wojną, znajdują się kolekcje sztuki dawnej oraz zbiory malarstwa i rzeźby polskiej i światowej. Muzeum organizuje ciekawe ekspozycje czasowe, pod jego bramą potrafią ustawić się wówczas długie kolejki zwiedzających.
Adres: Aleje Jerozolimskie 3

Muzeum Plakatu


Muzeum Plakatu w Wilanowie
Polska sztuka plakatu znana jest na całym świecie. Zbiory tego unikalnego w swoim rodzaju muzeum obejmują ponad 30 tysięcy eksponatów, dzieł zarówno twórców polskich, jak i zagranicznych. Muzeum mieści się w byłej ujeżdżalni i powozowni przy pałacu w Wilanowie (ulica Potockiego 10/16).
 
 
 
 

 

Muzeum Chopina Muzeum Chopina
Otwarte w 200 rocznicę urodzin kompozytora nowe, multimedialne muzeum przy dawnej siedzibie Towarzystwa im. Fryderyka Chopina, w barokowym pałacu Ostrogskich (ulica Okólnik 1) i szczyci się najbogatszym na świecie zbiorem pamiątek po Chopinie – są wśród nich fortepian, oryginały nut, listy oraz portrety. Muzeum jest obecnie najnowoczesniejszym muzeum biograficznym w Europie.

Muzeum Niepodległości
Ktoś powiedział, że „Polacy powstają przeciwko słabym napastnikom, bo mogą, a przeciwko silnym, bo muszą”, i liczne są na to teraz dowody: założone w 1990 roku muzeum (które początkowo nosiło nazwę Muzeum Historii Polskich Ruchów Niepodległościowych i Społecznych) posiada ponad 50 tysięcy eksponatów: dokumentów, obrazów, sztandarów i innych pamiątek o patriotycznym charakterze. Główna ekspozycja stała dotyczy okresu międzywojennego, zgromadzono tam także liczne pamiątki okresu „Solidarności”.
Adres: aleja Solidarności 62
 

Muzeum Powstania WarszawskiegoMuzeum Powstania Warszawskiego

Nowoczesne muzeum, które aby przybliżyć zwiedzającym tę wielką tragedię miasta, sięgnęło po środki multimedialne. Otwarte w dawnej elektrowni tramwajowej w 60-tą rocznicę powstania, muzeum nadal jeszcze się rozwija. Muzeum gromadzi także eksponaty związane z historią Państwa Podziemnego oraz jest inicjatorem Archiwum Historii Mówionej, na które złożą się nagrane wspomnienia uczestników powstania. Adres: ulica Grzybowska 79


Narodowa Galeria Sztuki Współczesnej „Zachęta”
Galeria, mieszcząca się w zabytkowym gmachu Towarzystwa Sztuk Pięknych, jest na poły muzeum, na poły galerią. Jej zadaniem jest bowiem dokumentacja współczesnego życia artystycznego w Polsce. Galeria organizuje wystawy wybitnych twórców, indywidualne, jak i zbiorowe. Prowadzi również intensywną działalność oświatową. Mieści się przy pl. Małachowskiego 3. 
 
 
 
 
 

 
 


Centrum sztuki Współczesnej

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
Działalność tego warszawskiego centrum sztuki jest interesująca nie tylko ze względu na ambitne próby pokazania najciekawszych prądów we współczesnej sztuce. W zamku odbywają się również happeningi, laboratoria edukacji, projekcje filmów i awangardowe koncerty.
Adres: Al. Ujazdowskie 6

Centrum mieści się w zabytkowym (odbudowanym po wojnie) zamku, którego początki sięgają XVII wieku; w zamku mieszkał Zygmunt III Waza w oczekiwaniu na ukończenie budowy swojej siedziby na Zamku Królewskim.

http://csw.art.pl/
Copyrights © Warszawa.com All Rights Reserved - ScandNet.com Production