Pałace - i więcej historii
Lista interesujących z punktu widzenia architektury i historii miejsc stolicy nie kończy się naturalniena tych paru najbardziej znanych. Spójrzmy na przykład, co stoi przy dwóch znanych placach Warszawy - Teatralnym oraz Bankowym.
Na palcu Teatralnym, na przeciwko gmachu Teatru Wielkiego - siedziby opery oraz Teatru Narodowego - wznosi się od stosunkowo niedawna
Pałac Jabłonowskich, czyli dawny ratusz miasta. Pałac pochodzi z końca XVIII wieku, w następnym stuleciu był wielokotnie przebudowywany. We wrześniu 1939 roku prezydent miasta Starzyński dowodził z niego obroną miasta. Po wojnie, spalony budynek rozebrano dopiero w 1952 r. Na jego miejscu stanął pomnik
Bohaterów Warszawy Nike (dziś stojący na skarpie nad Trasą W-Z). Ratusz odbudowano w latach 1994-97.
Niedaleko, na jednym z najstarszych placów miasta - Bankowym, stoi klasycystyczny budynek dzisiejszego urzędu miasta, projektu Antonia Corazziego. W zachodniej jego części, dawnym gmachu banku i giełdy, mieści się obecnie kolekcja Porczyńskich. W miejscu "błękitnego wieżowca" do maja 1943 roku stała (wówczas przy placu Tłomackie) Wielka Synagoga projektu Marconiego - jedna z najwspanialszych budowli, jakie powstały w Warszawie w drugiej połowie XIX wieku.
Innym dziełem Corazziego jest stojący niedaleko placu Bankowego pałac Mostowskich.
W stolicy władze nie tylko się zmieniają, ale przenoszą się także z miejsca na miejsce. Klasycystyczny Belweder w pobliżu Łazienek długo był siedzibą prezydenta, dziś mieści się ona w Pałacu Prezydenckim (do niedawna Namiestnikowskim) na Krakowskim Przedmieściu. Wybudowany w XVII wieku, a przebudowany na początku XIX pałac należał do wielu rodów arystokratycznych, potem rządził tam namiestnik carski. W czasie okupacji Niemcy utworzyli z pałacu Deutsches Haus, dzięki czemu przetrwał wojnę nienaruszony.
W pałacu tym podpisano Układ Warszawski, tutaj toczyły się obrady Okrągłego Stołu.