Pałac Kultury i Nauki

Paąac Kultury i Nauki

42-piętrowy socrealistyczny Pałac Kultury i Nauki w centrum Warszawy był pomysłem Stalina - podarunkiem narodu radzieckiego dla Polski. Zbudowano go w trzy lata (1952-55). Pomieścił – zgodnie z przeznaczeniem – kina, teatry, salę kongresową, muzeum i basen, palcówki naukowe oraz biura itp.

Przez większą część swojej ponad 50-letniej historii pałac był raczej znienawidzony przez większość warszawiaków. Na początku III RP zastanawiano się więc, jak złagodzić mieszkańcom Warszawy ten estetyczny ból – zabudować pałac wokół wieżowcami, skrócić go? Później jednak uznano, że przyszedł czas, aby tego typu architekturę potraktować już jako zabytek i po prostu... pokochać. W wyglądzie budynku nastąpiła tylko jedna zmiana – w sylwestra 2000 roku otrzymał na swoim szczycie zegar (jest to najwyżej położony zegar wieżowy na świecie). 

Dziś Pałac znajduje się już na liście zabytków, na równi z Wilanowem czy zamkiem w Malborku.


Na 30 piętrze, na 114 metrach wysokości znajduje się taras widokowy, czynny codziennie do godz. 20, a w sezonie letnim w piątki i soboty prawie do północy. (Cena biletu normalnego 20 pln, nocnego – 25.)Copyrights © Warszawa.com All Rights Reserved - ScandNet.com Production