Parki i ogrody

Łazienki Królewskie
Park Łazienkowski jest jednym z najpiękniejszych i najbardziej ulubionych przez warszawiaków miejsc stolicy. Założony przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, park i zespół pałacowy powstawał w latach 1774-1784. Na ponad 70-hektarowej powierzchni parku odnajdziemy zarówno miejsca przypominające regularny ogród francuski, jak i połacie krajobrazowego parku angielskiego ze stawami i kaskadami.

W sezonie letnim w każdą niedzielę (w południe oraz o godz. 16) odbywają się pod pomnikiem Chopina (dłuta Wacława Szymanowskiego) darmowe recitale chopinowskie. Muzyka rozbrzmiewa też często i w innych miejscach parku, a na deski Teatru na Wyspie w lecie wychodzą aktorzy.


Ogród Saski
Jest jednym z najstarszych parków miejskich (i zarazem publicznych) na świecie – udostępniono go warszawiakom w roku 1727. Założony został przez króla Augusta II Sasa na przełomie XVII i XVIII wieku jako ogród przypałacowy, otrzymał wówczas styl francuski. Na angielski styl ogrodu zmieniono w wieku XIX. W 1944 roku elementy architektoniczne parku zostały zniszczone skutkiem działań zbrojnych podczas powstania oraz wysadzenia przez Niemców w powietrze Pałacu Saskiego. Przepadła również duża część bogatego drzewostanu.

Po wojnie park został – choć na mniejszej już powierzchni – odtworzony, ustawiono odrestaurowane rzeźby alegoryczne i zegar słoneczny, odbudowano też wodozbiór oraz empirową fontannę projektu Marconiego. Swojego dawnego uroku i przepychu park ten jednak już nie odzyskał. Na wschodnim jego brzegu, z pozostałości Pałacu Saskiego utworzono Grób Nieznanego Żołnierza, przy którym stoi warta honorowa, i przy którym kwiaty mają zwyczaj składać odwiedzające stolicę głowy państw.


Pałac Krasińskich od strony ogroduOgród Krasińskich
Ciągnący się od pałacu Krasińskich do ulicy generała Andersa, Ogród Krasińskich jest starym, zabytkowym (założonym w 1767 roku) parkiem, w którym zachowało się wiele rzadkich gatunków drzew. Ogród jest kolejnym miłym miejscem na przechadzkę czy odpoczynek. W ogrodzie znajdują się też: rabata kwiatowa, oczko wodne oraz  plac zabaw, a także pomnik Monte Cassino

 


Copyrights © Warszawa.com All Rights Reserved - ScandNet.com Production