Jak poruszać się po Warszawie



W Warszawie jest tłoczno: intensywnie rozwijające się miasto przyjmuje coraz więcej gości – biznesmenów i turystów, a zmotoryzowani warszawiacy (których też przecież przybywa), choć szczęśliwi z metra tak jak ci niezmotoryzowani, nie rezygnują ze swojej codziennej rozrywki, jaką jest stanie w korkach. Godziny szczytu trwają praktycznie cały dzień; planując swój czas w mieście, warto więc brać na to poprawkę. Na szczęście taksówkarze – a taksówek
jest w stolicy pod dostatkiem –
w większości przypadków wiedzą, jak omijać najgorsze korki.

Komunikacja zbiorowa

Metro
Jedyna jak na razie linia metra przebiega z północy na południe – z Ursynowa (stacja Kabaty) do Młocin. Metro ma 21 stacji i jest najszybszym środkiem transportu publicznego. Otwarte jest od godz. 5 do 0.40. W weekend kursuje do około 3 w nocy.

Autobusy miejskie i podmiejskie
Sieć ponad 140 linii autobusowych podzielona jest na autobusy zwykłe (numery od 100), przyspieszone (numery zaczynające się od 500), oznaczone literą E autobusy ekspresowe, podmiejskie (numery zaczynające się od 700 i 800) oraz nocne (600).
Autobusy w dzień jeżdżą od godziny 5 do 23; nocne, które mają wspólny przystanek przy Dworcu Centralnym od strony Złotych Tarasów, kursują od godz. 23 do 4.30, mniej więcej co pół godziny.

Tramwaje
Tramwaje są według wielu drugim po metrze najsprawniejszym środkiem transportu komunalnego w stolicy. 36 stałych linii jeździ po Warszawie od godziny 5 do 23.

Linie turystyczne
Dwie linie autobusowe przystosowane zostały do potrzeb turystów:
Codzienna lina 180 prowadzi od Cmentarza Powązkowskiego (d. Wojskowego) poprzez Trakt Królewski do Wilanowa. Przejazd tym autobusem jest jednym z wygodniejszych i najtańszych sposobów poznania zabytkowej Warszawy.
Drugą linią jest okólna linia turystyczna nr 100, której piętrowe autobusy zabierają turystów z Placu Zamkowego i obwożą ich przez około 90 minut po co ciekawszych punktach miasta. Linia ta kursuje jedynie w weekendy, co dwie godziny, a w okresie letnim (koniec czerwca - koniec września) - codziennie. Wszędzie obowiązują zwykłe bilety ZTM.

Linia turystyczna T

W weekendy, po stolicy jeżdżą także okólną trasą po obu brzegach Wisły zabytkowe tramwaje linii T. Uwaga: w tramwajach tych nie ma okazji do skasowania biletu – stare dziurkacze nie reagują na elektronikę – bilet należy więc skasować gdzieś wcześniej.

Bilety
Autobusami miejskimi i podmiejskimi, tramwajami oraz metrem nadzoruje Zarząd Transportu Miejskiego ZTM. W komunalnych środkach transportu, a także w kolejce SKM, obowiązują więc bilety z nadrukiem „ZTM Warszawa”.
Istnieją m.in. bilety jednorazowe i czasowe: w tym 20-, 40-, 60- i 90-minutowe oraz krótko- i długookresowe (dobowe, 3- i 7-dniowe oraz 1-, 3-miesięczne).
Bilety można nabyć w kioskach z gazetami, na poczcie, w automatach przy przystankach oraz – w ostateczności, mając odliczone pieniądze - u kierowcy/motorniczego. Bilety czasowe i krótkoterminowe można również kupić przy pomocy telefonu komórkowego z konta w systemie mPay lub z konta bankowego Citi Handlowy. 

Bilet należy kasować natychmiast po wejściu do wozu (w metrze przed wejściem na peron). 
 
Ulgi przysługują m.in. dzieciom i młodzieży w wieku szkolnym, studentom (także posiadaczom karty ISIC) emerytom i rencistom. Nie płacą dzieci w wieku przedszkolnym, niepełnosprawni oraz osoby, które ukończyły 70 rok życia. Istnieją również specjalne bilety seniora.
Przewóz bagażu, roweru i zwierząt nie podlega opłacie.

Więcej o aktualnych przepisach:

http://www.ztm.waw.pl/

Inne

Taksówki

Po Warszawie jeździ około 30 różnych korporacji taksówek, które prześcigają się w cenach i usługach. Taksówkę najlepiej jest wezwać telefonicznie lub sms-em, przyjedzie w ciągu od 5 do 10 minut. Każda taksówka powinna mieć na przedniej szybie hologram z syrenką, na tylnej bocznej cennik. Maksymalna opłata taryfowa dzienna za 1 km (w strefie miejskiej, tzw. taryfa I) nie powinna przekroczyć 3 pln (średnio wynosi ok. 2,3 zł), nocna oraz sobotnio-niedzielna – 4,50. Opłata początkowa to około 6 pln.
Wśród najtańszych korporacji znajdują się: Volfra taxi 9625 (1 taryfa: 1.90 pln/km) i Super taxi 9622 (2 pln za 1 km). Również Halo taxi 9623, Korpo taxi 9624 oraz City Warsaw Taxi - 9459 mają niską taryfę.

Przemieszczanie się samochodem
Korki nie są jedynym ograniczeniem dla ruchu. W centurm miasta obowiązuje bowiem limit prędkości do 50 km na godzinę. Tramwaje mają pierwszeństwo przejazdu. Parkowanie jest płatne np. w ścisłym centrum miasta (do godz. 18 w dni powszednie).
Uwaga: aby wypożyczyć samochód należy być posiadaczem karty kredytowej.
Parkingi typu "Parkuj i jedź" znajdują się w okolicy stacji metra Młociny, Wilanowska, Marymont, Stokłosy, a także przy pętli Połczyńska.

Rowery
Około 100 km ścieżek rowerowych w Warszawie czyni ten jednośladowy środek transportu coraz popularniejszym. Dłuższe trasy rowerowe prowadzą do Powsina, gdzie mieści się przyjemny ogród botaniczny i do Kampinosu - prawdziwej puszczy tuż za granicą miasta. Rower można wypożyczyć na Marszałkowskiej 140 w placówce wynajmu samochodów. W mieście jest też kilka strzeżonych parkingów dla rowerów.

Dorożka na Placu ZamkowymDorożki
Na spragnionych romantycznej przejażdżki po starej Warszawie, na placu Zamkowym oraz na Rynku Starego Miasta czekają staromiejskie dorożki. 

   


Copyrights © Warszawa.com All Rights Reserved - ScandNet.com Production